Egypti

Keskustelua Afrikan maista ja matkoista.

Egypti

ViestiKirjoittaja Vieras » 08 Helmi 2006, 23:04

Kuinka turvallisena pidät tällä hetkellä Egyptin matkailua. Voisiko joku juuri sieltä palannut kommentoida?

Terv. Matka varattuna Luxoriin maaliskuun alussa
Vieras
 

Egyptin tilanne

ViestiKirjoittaja Janne » 09 Helmi 2006, 03:33

En ole käynyt Egyptissä vuoteen, mutta pidän Egyptiä edelleen suhteellisen turvallisena matkakohteena, kunhan tämä pilakuvaskandaali hieman rauhoittuu. Toistaiseksi ulkoministeriö ei ole kehottanut välttämään muslimimaihin matkustamista.

Toivottavasti tilanne rauhoittuu ja pääset tekemään matkasi rauhallisin mielin.
Janne
 

Egypti, Hurghada

ViestiKirjoittaja HHHH » 20 Helmi 2006, 13:44

Juuri sieltä palanneena voin sanoa että erittäin turvalliselta tuntui siellä olla. Tervemenoa ja muista tinkiä!
:D
HHHH
 

Egyptin tilanne

ViestiKirjoittaja SM » 22 Helmi 2006, 20:03

Ei kohdattu mitään ongelmia Kairossa, Luxorissa tai Assuanissa. Tulimme takaisin 20.2. Muistaakseni Luxorissa mieheltäni kadulla kulkiessa kysyttiin (joku kaupustelija tms. joita Luxorissa riittää) onko hän tanskalainen, mutta se oli enemmän keskustelunaloitus kysymys kuin uhoamista.
SM
 

Re: Egypti

ViestiKirjoittaja Vieras » 15 Huhti 2006, 19:31

Anonymous kirjoitti:Kuinka turvallisena pidät tällä hetkellä Egyptin matkailua. Voisiko joku juuri sieltä palannut kommentoida?

Terv. Matka varattuna Luxoriin maaliskuun alussa

terve! tulimme hurghadasta pari viikkoa sitten, eikä ollu mitään ongelmia - kuten ei Kairossakaan. Muista vain hyvä käsihygienia - ja ota naukku viskiä tai konjakkia pari kertaa päivässä, niin ei tule (toivottavasti ei) minkäänsortin vatsatautia. :P
Vieras
 

rokotukset

ViestiKirjoittaja Vieras » 14 Helmi 2007, 09:02

entäs nämä rokotukset? lähössä ollaan...
Vieras
 

Re: rokotukset

ViestiKirjoittaja Vieras » 18 Helmi 2007, 22:02

Anonymous kirjoitti:entäs nämä rokotukset? lähössä ollaan...


Itse olen ottanut AB-hepatiittirokotteet, molemmat suositeltavia. Poikaystävällä on pelkkä A-hepatiittirokote, silläkin pärjää, mutta mulle lääkäri "määräsi" tuon toisenkin. Kuulema parempi myöhemmin, ei tartte maksaa tuplaa jos ja kun tulee tarvitsemaan tota B-rokotetta myös.
Vieras
 

Re: rokotukset

ViestiKirjoittaja Vieras » 19 Helmi 2007, 20:39

Anonymous kirjoitti:entäs nämä rokotukset? lähössä ollaan...


A-hepatiitti tuplarokote-Havix, Polio ja Jäkkäkouristus-Kurkkumätä on pakollisia/suositeltavia rokotuksia Egyptissä. Kaikki niistä ovat vähintään 10 vuotta voimassa. Jos lähtee yli 5 vuotta rokottamisesta alueelle jolla poliorokotteita suositellaan, se on vahvistettava. Jos saa haavan tms. yli 5 vuotta JK-KM-rokotteen ottamisesta, rokote on vahvistettava.

B-hepatiittirokotteen voi tietty ottaa yhdessä A:n kanssa, mutta koska se tarttuu vaan veren välityksellä, se ei ole turistille niin välttämätön. Itse en Sharm-El-Sheikhiin lähtiessä ottanut B-tä.

Tuo käsihygienia oli kaiken A ja O, etenkin rahaa käsiteltyyäsi muista käyttää käsidesiä, vaikkapa Antibac-nimistä apteekista saatavaa ainetta. Pelkkä savetti tms. ei riitä!!!

Näillä eväillä vältyttiin kaikilta taudeilta, syötiin kaikkea paitsi rähjäisemmissä paikoissa ei salaatteja tms. kypsentämätöntä.
Vieras
 


Paluu Afrikka

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 2 vierailijaa

cron