Intian GOA

Keskustelua Aasian maista ja matkoista.

Intian GOA

ViestiKirjoittaja Matkaaja » 05 Marras 2005, 12:16

Olen lähdössä aviomieheni kanssa Goaan jouluna pariksi viikoksi. Kaipaisimme vinkkejä kaikesta mahdollisesta (ruokailu, rokotukset, nähtävyydet, paikalliset ihmiset ym...) Paljonko kannattaa varata rahaa huolettomaan elämiseen? Kiitos kaikille vastanneille jo etukäteen! :)
Matkaaja
 

ViestiKirjoittaja Vieras » 21 Marras 2005, 19:59

meillä oli tonni\henki rahaa jäi 300. mukana tuli puku parit kultasormukset repullinen t.paitoja ei eletty mitään luksusta mutta paremmin ku suomes koskaan (olutta viiniä hyvää ruokaa)kunha ei ekoina päivinä ostele mitään suurempaa tuntui hinnat laskevan sitä mukaa ku loma eteni .Ihmiset olivat tosi ystävällisiä
Vieras
 

Goa

ViestiKirjoittaja Vieras » 06 Marras 2007, 11:51

Oletteko lähdössä etelä- vai pohjois-Goaan? Ne ovat keskenään hyvinkin erilaisia paikkoja. Pohjoisessa on aikamoista hulinaa koko ajan, mutta etelässä saa rauhoittua ja nauttia yli 16km pitkistä hiekkarannoista, joilla vastaan tulee vain muutama kaupustelija. Taksikyyti on edullista ja kyyti ostetaan aina edestakaisin; jotkut kuljettajat tarjoutuvat ostoksille kantajiksi ja oppaiksi esittelemään paikallisia nähtävyyksiä.
Ainakin etelä-Goan rannoilla olevista "säkeissä" (=hiekkalattiainen ravintola, joka on kasattu babmunvarsista ja palmunlehdistä) voi syödä huoletta ja edullisesti hyviä ruokia. Tuoretta kalaa on niissä hyvin saatavilla ja naanleipä valkosipulin ja juuston kanssa on ollut meidän feiverimme jo monelle reissulla. Alussa voi tosin olla vatsavaivoja, joihin ei auta mitkään meiltä saatavat valmisteet. Kannattaa kääntyä paikallisen apteekin puoleen, josta saa tehokkaat lääkkeet vaivaan kuin vaivaan. Apteekista kannattaa hankkia myös hedelmäsuolajauhetta, joka pitää nestetasapainon kurissa ja auttaa ehkäisemään pienempiä vatsavaivoja.
Viilentämätöntä pullovettä kannattaa juoda niin paljon kuin napa vetää, sillä se torjuu vatsanväänteet ja nestehukasta johtuvat päänsäryt. Tuliaiset kannattaa ostaa torstain hippimarkkinoilta Anjunasta.
Ihmiset ovat ystävällisiä ja auttamishaluisia. Tullimuodollisuudet ovat tuskattuttavat, mutta Goan ja yleensä Intian matkamme ovat olleet mahtavia! Intiaan joko ihastuu tai vihastuu - se ei jätä kylmäksi.
Vieras
 

Re: Intian GOA

ViestiKirjoittaja sportJ » 27 Joulu 2007, 18:29

Matkaaja kirjoitti:Olen lähdössä aviomieheni kanssa Goaan jouluna pariksi viikoksi. Kaipaisimme vinkkejä kaikesta mahdollisesta (ruokailu, rokotukset, nähtävyydet, paikalliset ihmiset ym...) Paljonko kannattaa varata rahaa huolettomaan elämiseen? Kiitos kaikille vastanneille jo etukäteen! :)


Kyllä Goa on matkakohteista se ylivoimaisesti halvin. Thaimaakin kalpenee sen rinnalla. Sanoisinko parissa viikossa jos saa 500e kulumaan niin se on hyvin.
sportJ
 

käyttöraha

ViestiKirjoittaja Kaksi kertaa Goalla » 28 Syys 2008, 17:44

Olemme mieheni kanssa olleet Goalla kaksi kertaa ja kummallakin kerralla käyttörahamme oli 1000 euroa. Erittäin hyvin eli tuolla rahasummalla; joka päivä nautittiin rannalla juomia/ ruokia ja illalla käytiin syömässä ravintolassa.
Kaksi kertaa Goalla
 


Paluu Aasia

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 11 vierailijaa