Ei kannata peläta.

Lähetä vastaus


Tämän kysymyksen tarkoitus on estää roskapostitusta foorumille.
Hymiöt
:D :) :( :o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen:
BBCode on Poissa päältä
Hymiöt ovat Käytössä
Otsikko
   

Laajenna näkymää Otsikko: Ei kannata peläta.

Ei kannata peläta.

Viesti Kirjoittaja Vieras » 29 Maalis 2008, 19:37

Hei,
Eli ymmärrän huolesi maanjäristysten suhteen, muta totuus on, että on paljon todennäköisempää jäädä auton alle kuin joutua maanjäristyksen uhriksi. Pelko on tietenkin ihan luonnollista, enkä halua sanoa että olisi jotenkin väärin pelätä, mutta kukaan ei voi mitenkään estää maankuorten liikkeita, joten ihmisten on vain pyrittämä elämään sen asian kanssa. Olisi todella sääli, jos matkasi jäisi tekemättä pelon takia. Sanoisin, että menetät paljon enemmän sillä.

Olin viime kesänä Japanissa, Kiotossa heinäkuun puolesta välistä elokuun puoleenväliin, ja matkani aikana iski pari taifuunia Japaniin, sekä todella suuri maanjäristys, mutta hengissä selvisin. Vaikka minua vähän pelotti, en olisi mistään hinnasta jättänyt matkaani väliin. Koko ihana matka kasvatti minua henkisesti, ja halaun ehdottomasti mennä uudelleen Japaniin ja Aasiaan. Azorien kanssa, on varmasti sama homma.

Ajatus on kuitenkin aina tärkein, joten jos halaut yllättää ystäväsi tuntematta pelkoa tai huonoa omatuntuo, kannattaa ehkä miettiä jotain tutumpaa kohdetta, jossa ei maanjäristyksiä ole. Haluan vielä muistuttaa sen, että ei kannata antaa pelkojen kahlita elämää, jos olet aina halunnut Azoreille.

Ylös

cron